07 MARCA 2019 | BEZ KATEGORII | AGNIESZKA ZYCH

Kobieta od wieków była kojarzona z domem, wychowywaniem dzieci, prowadzeniem gospodarstwa domowego, całkowicie poświęcając się rodzinie rezygnowała z własnego rozwoju zawodowego. Dziś potrafi szukać nowych ról niż tylko te przekazywane z pokolenia na pokolenie przez matki i babcie, gdzie kobieta była uważana za osobę słabą, kruchą, wrażliwą, która mogła spełniać się tylko w roli opiekunki ogniska domowego.

Współczesna kobieta to nadal płeć piękna, jednak niekoniecznie słabsza i zależna finansowo od mężczyzny. Odnajduje się w każdej sytuacji, jest zaradna, zmotywowana, wielozadaniowa, potrafi walczyć o swoje i łączyć życie zawodowe z życiem prywatnym. Rozwija się na wielu płaszczyznach będąc matką, żoną, przyjaciółką, prowadząc dom, ogród,  biznes oraz awansując na kierownicze stanowiska w wielu branżach. Coraz większą rolę odgrywa również w polityce. Kobieta dobrze odnajduje się w zawodach postrzeganych za typowo męskie (m.in. w policji, w wojsku, jako budowlaniec czy kierowca). Sukcesywnie i rzetelnie nabywa kompetencje i motywację, co czyni ją dobrym pracownikiem. Pomimo wielu zadań potrafi też zadbać o swój wizerunek i zachwycać swoim wdziękiem i pięknem każdego dnia.

zmiana1

Są kobiety, które nadal boją się zmian i wiążą to z obawą o pogorszenie dotychczasowego życia oraz brakiem akceptacji przez innych. Często problemem, z którym się borykają jest brak wiary w nie same. Kiedy czują się niepewnie zakładają na twarz różnego rodzaju maski.

            „Kobieta jest jak torebka z herbatą. Nie wiadomo jak jest mocna, dopóki nie znajdzie się w gorącej wodzie” Eleonor Roosevelt.

Aby kobieta była w pełni zadowolona z życia powinna słuchać samej siebie, wyznaczać własną drogę, rozwijać się i bronić tego kim jest. Postępując zgodnie ze swoimi wartościami może budzić niezrozumienie i nieakceptacje przez innych, lecz dzięki temu może osiągnąć prawdziwe szczęście. Warto, aby żyła w zgodzie ze sobą wbrew kreowanym wzorcom jakim należy się podporządkować. Walczyć i stawać w obronie tego kim jest naprawdę. Stawianie siebie na pierwszym miejscu to nie egoizm. Jeśli kobieta nie potrafi pokochać siebie, to nie będzie mogła ofiarować miłości innym i zbudować zdrowych, szczęśliwych relacji. Powinna patrzeć na siebie jak na osobę sukcesu, pełną miłości  i wyrozumiałości do siebie samej, wytrwałości oraz zacząć akceptować swoje zalety i wady. Taka postawa to inwestycja w polepszenie jakości swojego codziennego życia. Jeśli kobieta będzie siebie wspierać i doceniać inni ludzie wokół też zaczną ją tak traktować. Dobra samoocena wzmacnia i pozwala nam być bardziej efektywnym w życiu.

„ Autentyczność jest zbiorem decyzji, które podejmujemy każdego dnia. To decyzja, aby się pokazać i być prawdziwym. Decyzja, aby być szczerym. Decyzja, aby pozwolić innym ujrzeć nasze prawdziwe ja” Brene Brown.Błędem jest, gdy kobieta myśli, że poświęcając się i dając siebie całkowicie innym ludziom, oni będą ją bardziej kochać i doceniać. Uważa, że postępuje właściwie, bo robi to czego się od niej oczekuje. Często takie postępowanie rodzi frustracje, niepokój, oraz utratę poczucia własnej wartości. Na pierwszym miejscu pojawia się wtedy myśl, że musi zrobić to czego oczekują od niej inni. Nie zastanawiając się czy naprawdę chce wyświadczyć komuś jakąś szczególną przysługę. Utwierdza się w przeświadczeniu, że jeśli będzie poświęcała się swoim bliskim, to oni będą ją bardziej kochać. Kiedy dostrzeże, że wkładane wysiłki i poświęcenie nie są doceniane, zaczyna winić siebie za to, że była naiwna i łatwowierna. Warto jest nauczyć się wyznaczać brzegowe granice, mieć swoje zdanie oraz umieć powiedzieć ”nie”, gdyż ciągłe „tak” oznacza rezygnację z siebie. Warto w każdej chwili życia bronić tego kim jest, choćby nawet inni chcieli ją obrzucić błotem. Śmiało kroczyć przez życie, bo odważnym szczęście sprzyja. Kobieta pewna siebie i swoich decyzji, będzie łatwiej realizowała swoje cele, marzenia oraz znajdzie wartościowych przyjaciół, wartościowego partnera, który będzie potrafił docenić jej autentyczność. Każdy człowiek ma prawo do szczęścia, radości, miłości, spełnienia i bycia zadowolonym z życia, musi jednak umieć docenić siebie i swoje osiągnięcia, wierzyć w to, że potrafi i zasługuje. Jest w błędzie, jeśli myśli, że tylko wyjątkowe dni warte są intensywnego życia. Każdy dzień, bez względu na to, jak zwyczajny by był, może stać się niezwykły, tylko człowiek powinien podejść do niego we właściwy sposób.

„Zmień swoje myśli, a zmienisz swój świat”  Norman Vincent Peale

Bibliografia:

  1. K. Rowińska., Kobieta niezależna, Gliwice 2013.
  2. T. Marzec., Naturalna pewność siebie, Gliwice 2015.
  3. P. Olko., G. Filip, Role społeczne odgrywane przez kobietę na przykładzie wybranych czasopism kobiecych, „Słowo- studia językoznawcze”2016, nr 6.

Autorzy: Alicja Kowalska, Małgorzata Manelska