Kongres Kobiet wystąpił z petycją apelującą do rządu RP o szybką ratyfikację Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.
Oto treść petycji:
“Wzywamy rząd polski do szybkiej ratyfikacji Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.”
“Konwencja zapewnia ofiarom skuteczną ochronę, czyniąc ich bezpieczeństwo absolutnym priorytetem. Pełni również funkcje prewencyjne poprzez wskazanie
na społeczne i kulturowe uwarunkowania przemocy wobec kobiet, rodzin i dzieci oraz zobowiązanie państwa do ich eliminacji. Dzięki wprowadzeniu w życie Konwencji będziemy nie tylko skuteczniej chronić ofiary i karać sprawców, ale także zapobiegać zjawisku przemocy wobec najsłabszych.”
“Każdy dzień opóźnienia prac nad ratyfikacją Konwencji to dzień cierpień tysięcy bezbronnych ofiar.”
“Przerwijmy krąg przemocy i bezradności. Ratyfikujmy Konwencję jak najszybciej!”
Petycję można podpisać on-line na stronie Petycje.pl
Podpisy pod petycją będą zbierane do 31 maja 2013 r.
Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, zwaną też “Konwencją Stambulską” podpisało do tej pory 27 państw – Albania, Austria, Belgia, Czarnogóra, Chorwacja, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Luksemburg, Macedonia, Malta, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Turcja, Ukraina, Włochy i Wielka Brytania – jednak tylko trzy (Albania, Portugalia i Turcja) zakończyły procedurę ratyfikacyjną.
Aby konwencja weszła w życie, musi ratyfikować ją przynajmniej 10 państw, w tym przynajmniej 8 należących do Rady Europy.
Do przyspieszenia procesu ratyfikacji konwencji wezwało w ubiegłym tygodniu ugrupowanie Socjalistów i Demokratów (S&D) w Parlamencie Europejskim. “Konwencja Rady Europy jest pierwszym i najdalej idącym wiążącym instrumentem prawnym odnoszącym się do przemocy wobec kobiet” – powiedział wówczas przewodniczący S&D, Hannes Swoboda.