6 października 2021 roku minęła 15 rocznica utworzenia w Mławie Zespołu Ośrodków Wsparcia. Z tej okazji kilka słów o nas.
Zespół Ośrodków Wsparcia w lokalnym środowisku bardzo często kojarzony jest wyłącznie z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. W rzeczywistości, jesteśmy instytucją świadczącą przede wszystkim pomoc mieszkańcom powiatu mławskiego doświadczającym kryzysu psychologicznego. Gros osób korzystających z naszej pomocy to osoby doświadczające kryzysu innego niż przemoc w rodzinie.
Realizujemy jednocześnie zadania samorządu powiatowego w zakresie interwencji kryzysowej oraz zadanie rządowe zlecone do realizacji powiatowi w postaci prowadzenia specjalistycznego ośrodka wsparcia dla osób doświadczających przemocy w rodzinie.
Zespół Ośrodków Wsparcia jest jedyną tego rodzaju placówką funkcjonującą na terenie Północnego Mazowsza.
Jesteśmy niezwykle dumni, że przez piętnaście lat działalność mogliśmy zapisać się w historii naszego powiatu wieloma cennymi dla mieszkańców inicjatywami, niezwykłymi wydarzeniami oraz szeregiem projektów wspomagających rozwój i potencjał naszych klientów.
Rozwijaliśmy swoje skrzydła starając się wychodzić naprzeciw zapotrzebowaniu lokalnej społeczności.
Przez te wszystkie lata nasza Placówka zmieniała się i ewoluowała. Niezmienne jednak jest, że od początku pracujemy przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia łącznie z niedzielami i świętami.
Jako garstka specjalistów zajmujemy się najtrudniejszymi ludzkimi doświadczeniami.
Prowadzimy wsparcie psychologiczne, psychoterapię, terapię, konsultacje pedagogiczne, prawne, pracę socjalną. Służymy pomocą w zakresie: problemów wychowawczych, kryzysów życiowych: strata, zdarzenia traumatyczne, zmiany życiowe, kryzys małżeński, rozwód i problemy okołorozwodowe, trudności emocjonalne, trudności w relacjach, przewlekły stres, lęk, autoagresja, zaburzenia osobowości, zaburzenia odżywiania, przemoc w rodzinie, handel ludźmi.
Naszym klientom pomagamy w budowaniu poczucia własnej wartości, stawianiu granic, odzyskiwaniu poczucia sprawstwa i autonomii, a także zdolności radzenia sobie z tym co można zmieniać. Pracujemy na ich zasobach.
Prowadzimy hostel, do którego trafiają osoby w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Jeździmy na interwencje zewnętrzne – do wypadków, czasem do chorych terminalnie. Zdarza się też, że podejmujemy interwencje z osobami doświadczającymi utraty np. w wyniku samobójczej śmierci bliskiej osoby, czy wypadku drogowego.
Prowadzimy także grupowe zajęcia terapeutyczne dla dzieci, grupę wsparcia dla dorosłych, szkołę dla rodziców, warsztaty wspierające zrozumienie wewnętrznego świata przeżyć kobiet w ciąży i ich partnerów, rodziców, dzieci i szereg innych jeszcze inicjatyw.
Przez szereg lat włączamy się w organizację kampanii, które są symbolem przerwania milczenia w kwestii przemocy wobec kobiet oraz przemocy wobec dzieci np. Biała wstążka, 16 -dni przeciw przemocy w rodzinie, Dzieciństwo bez przemocy, KIidmobile. Zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy m in. kampanie: „Odnaleźć siebie”, „Zauważaj i reaguj. Wrażliwość to nie słabość”, „Miłość, szacunek, akceptacja- zaczyna się w Tobie”, „Lekarzu, Ty też możesz pomóc”. Można było również o nas usłyszeć podczas: kampanii „Bezpiecznie w domu i szkole”, „Zawalcz o rodzinę” .
Dzięki współpracy ze służbami mogliśmy współtworzyć program profilaktyczny ,,Bezpieczna Mławianka” – kurs samoobrony kierowany do kobiet czy też „Bezpieczny senior”.
Zorganizowaliśmy liczne konferencje związane ze zdrowiem psychicznym, problemem przemocy w rodzinie i bezpieczeństwem.
Prowadziliśmy sondy uliczne dotyczące przemocy oraz diagnozy skali tego zjawiska na terenie powiatu mławskiego. Nagrywaliśmy spoty telewizyjne i radiowe z udziałem dzieci oraz samorządowców, które później były emitowane w lokalnych mediach.
Edukujemy dzieci i młodzież organizując różne warsztaty i pogadanki.
Prowadziliśmy grupy socjoterapeutyczne dla dzieci ukierunkowane na pomoc w korygowaniu obrazu własnej osoby dzieci nieśmiałych.
Zespół Ośrodków Wsparcia był partnerem przedsięwzięcia Miejskiego Domu Kultury w Mławie tj. wystawienia spektaklu „Bici Biją” wg Inki Dowlasz wraz z panelem dyskusyjnym z ekspertami na temat agresji i przemocy wśród młodzieży oraz przedstawienia „Czy to musiało się tak skończyć?” w wykonaniu Młodzieżowej Grupa Teatralnej przy MDK, w reżyserii Hanny Zarębskie, po którym odbyła się debata na temat zjawiska agresji wśród młodzieży szkolnej.
Wydaliśmy kalendarz profilaktyczny pod hasłem „Czas ruszyć PoMoc”, Informator dla osób doznających przemocy w rodzinie, oraz Informator dla instytucji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Zorganizowaliśmy „Niebieski Koncert”. Uczestniczyliśmy w akcjach „Niebieski tydzień”
Mając na uwadze system rodzinny i pracę z rodziną oferowaliśmy i nadal oferujemy pomoc osobom mającym problemy z regulowaniem swoich emocji. Prowadzimy programy korekcyjno – edukacyjne oraz programy profilaktyczno- terapeutyczne dla osób stosujących przemoc.
Edukację w zakresie radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych i przeciwdziałania przemocy w rodzinie prowadzimy na stronie internetowej, profilu społecznościowym oraz biorąc udział w lokalnych audycjach radiowych
Przez 15 lat z naszej pomocy skorzystały tysiące osób.
Praca w Zespole Ośrodków Wsparcia jest wymagająca, trudna, odpowiedzialna i bardzo wypalająca. Osoby z którymi współpracujemy mówią czasem, że jesteśmy tytanami pracy z ogromnymi pokładami empatii. Nie trafiamy na pierwsze strony gazet, nie jesteśmy nagradzani w świetle jupiterów, ani też sowicie wynagradzani. Nasza praca, potrzeby, działania często nie są zauważane. Dopiero w świetle kryzysu, trudnej sytuacji dostrzegane jest to, jak bardzo potrzebna jest pomoc i wsparcie, które niesiemy.
W październiku obchodziliśmy swój jubileusz. Nie było oficjalnych przyjęć, wystąpień, gratulacji i kwiatów. Było i jest za to, co cenimy najbardziej. Wzajemna obecność, wsparcie, życzliwość, możliwość doskonalenia swoich umiejętności i kompetencji, a co najważniejsze – doświadczenie bycia z drugim człowiekiem.
Osobom, służbom, instytucjom, stowarzyszeniom, które na przestrzeni 15 lat współpracowały nami i wspierały w działaniach, z serca dziękujemy.
Pracujemy dla Was:
Dyrektor Zespołu Ośrodków Wsparcia w Mławie – Joanna Tańska
Psychoterapeuta – Wioletta Lemańska
Psycholog – Damian Marlęga
Psycholog – Karolina Majewska
Psycholog – terapeuta – Angelika Bąk
Pedagog – Anna Samoraj
Terapeuta – Małgorzata Manelska
Pracownik socjalny – Joanna Zielińska
Pracownik socjalny – Alicja Kowalska
Konsultant prawny – Jarosław Trześniewski – Kwiecień
oraz pracownicy księgowości i administracji: Agnieszka Zych, Danuta Śmigrodzka, Milena Betlińska, Jan Gesek.